Bulaşık makinesinin üzerindeki kırmızı ikaz lambası yanıyor!

İkaz lambası kullanıcılara, yıkama periyodu için parlatıcının veya tuzun üzerini tamamlamaları gerektiğini hatırlatır
Parlatıcı ve tuz özelliği (yedek) bu ürünlerde mevcut olduğundan, çok amaçlı tablet veya Quantum kullanıyorsanız kırmızı ikaz ışığını göz ardı edebilirsiniz. Özel tuz ise sadece suyun sertliği 26°C'nin üzerinde ise gereklidir.

Genel temizlik eksikliği

Eser miktarda koku bile tuhaf bir aromaya neden olabilir.

Olası neden:
 • Ahşap veya plastik yüzeyler gözeneklidir ve eskimeye maruz kalırlar. Bu nedenle bazı durumlarda kokuları emme eğiliminde olabilirler. Bu kokular gıdalar için tehlikeli olmayıp, sağlık açısından tamamen zararsızdırlar.
Sorun Giderme:
 • Ahşaptan üretilmiş malzemeler kısmen bulaşık makinesinde temizlenmek için elverişli değildir. Etkilenen bulaşıkları parfümsüz olarak tekrar yıkayarak kokuyu giderebilirsiniz.

Bulaşıklar yıkama sonrasında hala ıslak.

Olası nedenler:
 • Bulaşıklar düzgün şekilde yerleştirilmemiştir: Bulaşıklar, tüm yüzeyleri parlatıcı veya kurutucuyla temas etmeleri şartıyla rafın herhangi bir yerine yerleştirilebilir. Tabaklar ve çatal bıçaklar birbirinin içine yerleştirilmemeli veya birbirleriyle temas etmemelidirler. Kaseler (örn. kupalar, bardaklar veya tencereler) ise baş aşağı yerleştirilmelidir. Derin tabanlı kaplar, parlatıcı solüsyonunun tahliye edilmesine izin vermek için eğimli olarak (göllenmeye engel olacak şekilde) yerleştirilmelidir. Bulaşık makinesinin hareketli parçalarının (deterjan bölmesi, püskürtme kolları) engellenmediğinden emin olun.
 • Parlatıcı veya kurutucu kullanılmamış: Klasik temizlik malzemeleri (örn. Finish jel, toz, klasik tabletler), özel tuz ve parlatıcı ya da kurutuculu bir sistemde kullanılmalıdır. Makinenizin deterjan bölmesinde yeterli miktarda parlatıcı veya kurutucu bulunduğundan emin olun. Parlatıcı veya kurutucular suyun yüzey gerilimini azaltır ve ince bir şerit şeklinde sürekli tahliyeye olanak verirler. Bu da hızlı ve optimum kurutma sağlar.
 • Makinenin ısıtıcı arızası: Parlatıcı veya kurutucu maddelerde kullanılan yüzey aktif maddeler, 40°C'nin üzerindeki sıcaklıklarda köpük önleme özelliğine sahiptir. Kuruma aynı zamanda farklı bulaşıkların ısıyı tutma özelliğinden de etkilenir. Bu nedenle arızalı bir ısıtma parçası mutlaka değiştirilmelidir!
Sorun Giderme:
 • Parlatıcı veya kurutucu kullanın. Özel bir kurutucu, uygun şekilde (dozaj, sıcaklık) kullanılırsa problemli bulaşıklar (örn. plastik kaplar) için çok daha iyi sonuç verir.

Bulaşık makinesinin içerisinde çözünmemiş tablet kalıntıları var!

Olası neden:
 • Deterjan bölmesi kapalı (tıkalı) (kapak açılamıyor): Deterjan bölmesinin otomatik kapağı yıkama programı sırasında kısmen veya tamamen açılamazsa ve tablet serbest bırakılamazsa tabletin tamamen çözünmesi engellenir. Bölme, ağır bulaşıklar tarafından engellenirse, düzensiz olarak püskürtülen su bazı durumlarda bölmeye yeterince ulaşamaz ve tableti tamamen çözemeyebilir. Dolayısıyla deterjan bölmesi sadece yıkama işleminin sonunda, bulaşık makinesinin kapağının açılmasıyla açılır ve çözünmemiş tablet artıkları makinenin içerisine düşer.
Sorun Giderme:
 • Bulaşıkları, deterjan bölmesinin kapağına engel olmayacakları şekilde yerleştirin.

Deterjan bölmesinde çözünmemiş deterjan kalıntıları (toz, tablet) var!

Olası neden:
 • Deterjan bölmesi ıslaktır: Deterjan bölmesi, deterjan ilave edilmeden önce yapışmayı, topaklanmayı veya su emilmesini önlemek için kuru olmalıdır. Aksi takdirde deterjan çözünemeyebilir.
 • Deterjan bölmesi kapalı (tıkalı): Bulaşık makinesi her gün kullanılıyorsa, (makineye doğru yerleştirilmeyen) bulaşık yığınları yıkama sırasında bazen kapağın açılmasına engel olabilir. Bu durum, (özellikle de tabletler olmak üzere) deterjanın serbest kalmasını engeller ve hatta artıkların deterjan bölmesinde kalmasına neden olur.

Otomatik kapak yıkama sırasında tamamen açılabilirse, deterjan bölmesinin her yıkama formatında mutlaka boşaltılması garantilenmiş olur.

Sorun Giderme:
 • Deterjanı bölmeye, programı çalıştırmadan hemen önce yerleştirin ve bulaşıkların kapağın açılmasına engel olmadıklarından emin olun.

Bardaklardaki kireç artıkları nasıl temizlenir?

Olası Neden:
 • Kireç artıkları veya gri lekeler, suyun yeterli şekilde yumuşatılmamasından ileri gelebilir.
Sorun Giderme:
 • Kireç artıkları, sitrik asit veya sirkeli solüsyonla temizlenebilmektedir. Alternatif olarak bardağı bulaşık makinesinde Finish Fusion Bulaşık Makinesi Temizleyicisiyle de yıkayabilirsiniz. Bardakların yüzeyinde kireç artıklarının oluşmasını önlemek için su sertliğinin belirlenmesi ve yumuşatıcının ayarlanması gereklidir. Çok amaçlı tabletlerin 26°e'nin üzerindeki sertliklerde kullanılması halinde buna ilaveten parlatıcı ve tuz da kullanılmalıdır.

Bardaklar neden mat/gölgeli?

Olası Neden:
 • Mineral kalıntılar (örn. kireç artıkları): Mineral kalıntılar (örn. kireç artıkları), suyun yeterli oranda yumuşatılmamasından kaynaklanabilir. Kireç artığı sitrik asit veya sirke çözeltisiyle temizlenebilmektedir.
 • Bardakta Aşınma: Matlık giderilemiyorsa sorun büyük olasılıkla bardağın aşınmasından kaynaklanmaktadır. Bardağın aşınmasına ise bardak yüzeyinin yapısında bulaşıkların sıklıkla bulaşık makinesinde yıkanmasından ötürü meydana gelen değişiklikler neden olur ve genellikle iki ana faktöre bağlıdır:

  - Temizlik koşulları (örneğin sıcaklık, süre, su sertliği)
  - Camın bileşimi (örn. bardak bileşiminin homojenliği)

  Bardağın fiyatı, bardakta meydana gelen aşınma açısından belirleyici değildir. Gerek yüksek kalitede, gerekse ucuz bardaklar geri dönüşü olmayacak şekilde matlaşabilir/gölgeli bir görünüm kazanabilir.
Sorun Giderme:
 • Bardakların yüzeyindeki kireç artıklarını önlemek için suyun sertliği belirlenmeli ve su yumuşatıcısı ayarlanmalıdır.
 • Çok amaçlı tabletler 26°C'nin üzerindeki sertlikte kullanılıyorsa ilaveten parlatıcı ve tuz kullanılması gerekir.
 • Eğer bardak koruyucusu içeren ürünler (örneğin Finish Hepsi 1 Arada) kullanılıyorsa bardak aşınması önemli ölçüde azaltılabilir.

Yıkama sonrasında bardaklarda / fincanlarda hala çay ve kahve artıkları var.

Bu durumun birçok nedeni vardır.

Olası Neden:
 • Az miktarda deterjan: Eğer kullanılan deterjan miktarı az ise bu sadece yetersiz temizlik ve beyazlığa neden olmakla kalmaz, aynı zamanda nadiren de olsa arızalara da neden olabilir. Bu nedenle bulaşık makinesinin deterjan talimatlarına uygun olarak kullanılması önem taşır. Finish klasik deterjanlara (jel, toz, tabletler) ek olarak 11°C'nin üzerindeki sertliklerde tuz ve parlatıcı da kullanılmalıdır.
 • Özel tuz kullanılmamıştır (klasik ürünler veya çok sert su için): Uygunsuz su koşulları (sert su), beyazlatıcıların etkisini azaltır. Bu nedenle yumuşak su koşulları çay ve kahve lekelerinin çıkarılması için daha etkilidir. Bulaşık makinelerinde, düzgün çalışması için tuz kullanımını gerektiren özel bir ünite bulunur. Finish çok amaçlı sistemler (Hepsi 1 Arada, Quantum) özel tuzu da (yedek) içerdiklerinden, 26°C'ye kadar su sertliği için özel tuz ilavesine gerek yoktur.
 • Bulaşıklar yanlış yerleştirilmiştir/Makine çok doludur: Tüm bulaşıklar dengeli bir şekilde yerleştirilmeli ve yüzeyleri parlatıcı veya kurutucuyla temas edebilmelidir. Bulaşıkların ve çatal bıçakların üzeri kapatılmamalıdır. Makinenin hareketli parçalarını (deterjan bölmesi, püskürtme kolları, vb) kapatmayın!
 • Deterjan yeterince çözünmemiştir: Bulaşıklar deterjan bölmesini, kapatarak, açılmasına engel olabilir. Bir diğer neden ise tabletin kısa program (örn. bardak yıkama programı) sırasında tamamen çözünmemiş olması olabilir. Tabletlerin, aktif maddelerin kontrollü şekilde serbest bırakılması için yeterli zamana ihtiyacı vardır. Kısa programlar sıkça kullanılıyorsa, parlatıcı ve tuzla birlikte jel veya toz kullanılmalıdır.
 • Püskürtme kolları engellenmiştir ve hareket edememektedir: İçerisindeki iri gıda artıklarını çıkarın ve püskürtme kollarını suyla (karşı akış prensibi) temizleyin.
 • Program çok kısadır / sıcaklık çok düşüktür: Kısa programlar hem süreyi, hem de sıcaklığı (örn. bardak yıkama programı - 35°C) minimize eder. Modern bulaşık makinesi deterjanları genellikle, perkarbonat / TAED gibi oksijen bazlı beyazlatıcı sistemler içerirler. Bu sistem en çok, kısa programlara kıyasla daha az beyazlık sağlayan 50°C'nin üzerindeki sıcaklıklarda etkilidir.

Plastiklerde renk kaybı meydana geliyor!

Olası Neden:
 • Plastik eşyaların yüzeylerinde zaman içerisinde gözenekler oluşabilir ve bunlar da gıda artıklarındaki boyaları (örn. domates, hardal, ıspanak, köri) emebilirler.
Sorun Giderme:
 • Birçok durumda, etkilenen bulaşıkları deo olmadan bir kere daha yıkamak, lekeleri temizleyecektir.

Bulaşıklar yeterince temizlenemiyor!

Olası Neden:
 • Az deterjan kullanımı: Az deterjan kullanımı özellikle de suların sert olduğu bölgelerde, suyun yumuşatılamaması halinde elverişsiz yıkama şartlarıyla (inatçı lekeler, vb) birleştiğinde yetersiz temizliğe neden olur. Az deterjan kullanımı sık sık tekrarlandığında bulaşık makinesinin içerisinde, arızalanmalarla sonuçlanabilen artıklara sebep olur. Toz veya jel kullanılıyorsa, deterjan talimatları doğrultusunda arttırılması gerekir.
 • Özel tuz kullanılmamıştır: Sert sular ve neden oldukları kireç artıkları temizlik etkisini ve performansını önemli ölçüde düşürebilir. Bu nedenle bulaşık makinelerinde düzenli olarak tuzla doldurulması gereken bir yumuşatıcı bölmesi vardır. Tuz özelliği bulunan çok amaçlı tabletler kullanılıyorsa (26°C'ye kadar) özel tuz kullanımına gerek kalmaz.
 • Bulaşıklar düzgün olarak yerleştirilmemiş / makine çok dolu: Bulaşıklar, tüm yüzeyleri parlatıcı veya kurutucuyla temas etmeleri şartıyla rafın herhangi bir yerine yerleştirilebilir. Tabaklar ve çatal bıçaklar birbirinin içine yerleştirilmemeli veya birbirleriyle temas etmemelidirler. Kaseler (örn. kupalar, bardaklar veya tencereler) ise baş aşağı yerleştirilmelidir. Derin tabanlı kaplar, parlatıcı solüsyonunun tahliye edilmesine izin vermek için eğimli olarak (göllenmeye engel olacak şekilde) yerleştirilmelidir. Bulaşık makinesinin hareketli parçalarının (deterjan bölmesi, püskürtme kolları) engellenmediğinden emin olun!
 • Deterjan tamamen / hiç çözünmemiş: Deterjan bölmesinin otomatik kapağı yıkama programı sırasında kısmen veya tamamen açılamazsa ve tablet serbest bırakılamazsa tabletin tamamen çözünmesi engellenir. Bölme, ağır bulaşıklar tarafından engellenirse, düzensiz olarak püskürtülen su bazı durumlarda bölmeye yeterince ulaşamaz ve tableti tamamen çözemeyebilir. Deterjan bölmeye ilave edilmeden önce yapışmayı, topaklanmayı veya su emilmesini önlemek için kuru olmalıdır. Aksi takdirde deterjan çözünemeyebilir.
 • Filtrelerde/süzgeçlerde yüksek miktarda yemek artığı var: Filtrelerde/süzgeçlerde bulunan yüksek miktardaki yemek artıkları deterjanın etkisini azaltarak, arızalanmalara bile neden olabilir. Bu nedenle süzgeç ve filtreler, önemli miktarda yemek artığı içeriyorlarsa, sökülerek temizlenmelidir.
 • Püskürtme kolları engellenmiştir veya hareket edemiyorlardır: Nozulların içerisindeki büyük boyutlu yemek artıklarını çıkarın ve püskürtme kollarını suyla temizleyin (tersine akış prensibi). Arızalara engel olmak açısından derinlemesine temizlik için Finish Bulaşık Makinesi Temizleyicisini kullanmanızı öneririz.
 • Yıkama programı çok kısa: Kısa süreli program, temizlik süreci farklı unsurlara bağlı olduğundan, inatçı ve kurumuş yemek lekeleri için yeterli değildir.
Sorun Giderme:
 • En ağır kirler için “Eko” (45 – 55°C) gibi standart programların kullanılmasını öneririz.

Bulaşıklarda yemek artıkları var!

Olası Neden:
 • Filtrelerde / süzgeçte yüksek miktarda yemek artığı var: Filtre ve süzgeçler, yemek artıklarının durulama aşamasında makineye tekrar bulaşmasını önlemek amacıyla düzenli olarak temizlenmelidirler.
 • Ağır kirler: Ağır yemek artıkları bulaşık makinesi yerleştirilmeden önce elle (kağıt havlu) temizlenmelidir. Bulaşıklar genellikle, sülfür içeren gıda maddeleriyle (örn. yumurta, mayonez) birlikte gümüş veya gümüş alaşımı gibi problemli ürünler ya da klorür içeren gıda artıklarıyla (örn. hardal, ketçap) birlikte paslanmaz çelik ürünler dışında fazla su sarfiyatını önlemek açısından ön yıkamaya tabi tutulmamalıdır.
 • Püskürtme kolları engellenmiştir veya hareket edemiyor: Bulaşık makinelerinin sorunsuz olarak çalışmaları için püskürtme kollarının serbestçe hareket etmesi sağlanmalıdır. Borular (yemek artıklarına bağlı olarak) kapanmışsa düzgün işlev göremezler ve bu da yıkama ve durulama performansını olumsuz yönde etkileyebilir. Nozulların içerisindeki büyük yemek artıklarını çıkararak, püskürtme kollarını suyla (ters akış prensibi) temizleyin. Arızalara engel olmak açısından derinlemesine temizlik için Finish Makine Temizleyicisi kullanmanızı öneririz.
 • Bulaşıklar düzgün olarak yerleştirilmemiş / makine çok dolu: Bulaşıklar, tüm yüzeyleri parlatıcı veya kurutucuyla temas etmeleri şartıyla rafın herhangi bir yerine yerleştirilebilir. Tabaklar ve çatal bıçaklar birbirinin içine yerleştirilmemeli veya birbirleriyle temas etmemelidirler. Kaseler (örn. kupalar, bardaklar veya tencereler) ise baş aşağı yerleştirilmelidir. Derin tabanlı kaplar, parlatıcı solüsyonunun tahliye edilmesine izin vermek için eğimli olarak (göllenmeye engel olacak şekilde) yerleştirilmelidir. Bulaşık makinesinin hareketli parçalarının (deterjan bölmesi, püskürtme kolları) engellenmediğinden emin olun!

Bulaşık makinesinde yağ artıkları var ve bulaşıklar çok kirli!

Olası Neden:
 • Bulaşık makinesinin içi normal şartlarda kendiliğinden temizlenir. Ancak özellikle de sıklıkla ağır kirli bulaşıkların yıkandığı bazı durumlarda bulaşık makinesinin iç tarafı, uygunsuz yıkama şartlarına (yetersiz deterjan, sert su, vb gibi) bağlı olarak kirlerle kaplanabilir. Bu durum ilerlerse arızalara, püskürtme kollarının kapanmasına, filtre ve giderde tıkanıklıklara neden olabilir.
Sorun Giderme:
 • Yağ artıklarını temizlemek ve makinenizin sorunsuz olarak çalışmasını sağlamak için 1 ile 2 ayda bir Finish Bulaşık Makinesi Temizleyicisini kullanmanızı öneririz.

Bulaşık makinesinde porselen yıkanabilir mi?

Genellikle evet. Ancak porselen farklı desenlere sahip olabilir. Üretim prosesine bağlı olarak dayanıklılıkları da farklılık gösterebilir. Parlak sırlı desenler solacaklarından bulaşık makineleri için uygun değildir. Yüzeyleri kabarık olduğundan kolaylıkla ayırt edilebilirler (parmaklarınızla hissedebilirsiniz).

Camdaki aşınma düzeltilebilir mi veya geriye dönüşü var mıdır?

Hayır, camda meydana gelen aşınmanın geri dönüşü yoktur. En iyi koruma, cam koruma özelliğini de içeren çok amaçlı ürünler (Finish Hepsi 1 Arada, Quantum, vb) kullanılarak sağlanabilir.

Paslanmaz çelik ürünler bulaşık makinesinde yıkanabilir mi?

Bulaşık makinesine dayanıklı çatal bıçak takımları veya tencereler gibi yüksek alaşımlı paslanmaz çelik ürünler bulaşık makinesinde sorunsuz olarak temizlenebilir. "Paslanmaz" etiketli çatal bıçaklar sıklıkla (daha düşük, metal korumalı krom, vanadyum veya molibden içerikli) düşük alaşımlı çelik içerir. Bu da pas oluşum riskini arttırır.

"Paslanmaz" ürünlerde ve/veya makinenin içerisinde pas izleri var!

Olası Neden:
 • Yüksek tuz/klorür iyon konsantrasyonu (sofra tuzu, rejenerasyon tuzu)
 • Problemli yemek artıkları (ketçap, hardal vb gibi) ürünün üzerinde bir süre kalması
 • Paslanmaz çeliğin kalitesi

Bazı durumlarda, "paslanmaz" etiketli yüksek kaliteli çatal bıçaklar üzerinde paslı renk değişiklikleri meydana gelebilir. Pas "transferi" meydana gelirse pas oluşumu da artar. Bu pas, düşük kaliteli metallerden kaynaklanır ve yıkama sırasında bulaşık makinesinin içerisine (metal yüzeylere) dağıtılır. İşlem sırasında elektrokimyasal bir reaksiyon meydana gelir ve pas bulaşık makinesinin çevresine aktarılabilir veya elektrolit ve iletkenlik (örn. kontak korozyonu) aracılığıyla bulaşıklara temas eder. Bu olaya aynı zamanda "yüzey pası" da denir.
Klorür içeren ve/veya asitli yemek artıkları bulaşıkların veya çatal bıçakların üzerinde uzun süre kalmayı sürdürürse koruyucu tabakaya hasar vererek, paslanmaz çelik yüzeyde bulunan alaşım yüzdesini azaltır. Bu da paslanmaz çelik özelliklerinde kayba neden olur (pasifleştirme = metal yüzey koruyucu tabakası).

Sorun Giderme:
 • Bulaşık makinesini doldururken bulaşıkların ve çatal bıçakların "bulaşık makinesine dayanıklı / elverişli" olup olmadıkları kontrol edilmelidir.

Alüminyum bulaşık makinesinde yıkanabilir mi?

Alüminyumdan üretilmiş ürünlerin (örn. alaşımlar) sıklıkla bulaşık makinesinde yıkanması yüzeyde renk kaybına neden olabilir. Müşterinin bu zararsız renk kaybını (örn. tencere veya tavaların tabanında artan yoğun parlaklık veya havan üzerinde "siyah parmak izleri" gibi) bir sakınca görmemesi halinde bu ürünler bulaşık makinesinde yıkanabilir. Ancak genellikle alüminyumdan üretilmiş eşyaların veya alüminyum alaşımların bulaşık makinesinde yıkanmak için çok uygun olmadıkları düşünülmektedir.

Gümüş çatal bıçaklar bulaşık makinesinde yıkanabilir mi?

Evet, genel olarak gümüş çatal bıçakların bulaşık makinesinde yıkanmasında, yıkama programı sırasında sülfit oluşumuna engel olmak açısından sülfür içeren (yumurta, mayonez, vb gibi) gıda maddeleriyle birlikte olmamak şartıyla, bir sakınca yoktur. Ayrıca deterjan da, gümüşlerin temizlik sırasında kararmasına engel olmak için gümüş koruyucu maddeler içermelidir.
Finish marka deterjanlar gümüş koruyucu maddeleri de içerdiklerinden gümüş çatal bıçak takımları bulaşık makinesinde yıkanabilir. Ancak diğer metallerle doğrudan temas engellenmelidir.

Plastik ürünler bulaşık makinesinde yıkanabilir mi?

Genellikle plastik gereçler bulaşık makinesinde düşük sıcaklıklarda (50 °C) yıkanabilir. Daha yüksek sıcaklıklarda yıkanmaları halinde (plastiğin cinsine ve şekline bağlı olarak) deformasyon meydana gelebilir. "Bulaşık Makinesine Dayanıklıdır" ibaresine bakın.

Plastik gereçler parfüm kokuyor!

Eser miktarda koku bile tuhaf bir aromaya neden olabilir.

Olası Neden:
 • Ahşap veya plastik yüzeyler gözeneklidir ve eskimeye maruz kalırlar. Bu nedenle bazı durumlarda kokuları emme eğiliminde olabilirler. Bu kokular gıdalar için tehlikeli olmayıp, sağlık açısından tamamen zararsızdırlar.
Sorun Giderme:
 • Ahşap mamuller bulaşık makinesinde yıkanmak için uygun değildir ya da sadece kısmen uygundur. Etkilenen bulaşıkları parfümsüz olarak tekrar yıkayarak kokuyu giderebilirsiniz.

Ahşap malzemeler bulaşık makinesinde yıkanabilir mi?

Ahşaptan üretilen veya ahşap içeren ürünler (örn. kesme tahtaları, tahta saplı bıçaklar vb) bulaşık makinesinde yıkanmak için uygun değildir. Ahşapta çatlama veya şişme meydana gelebilir. Ayrıca bazı ahşap malzemeler tutkallıdır ve makinenin içerisindeki koşullar tutkalın çözülmesine neden olabilir.

Alt püskürtme kolu hareket etmiyor.

Olası Neden:
 • Püskürtme kolu yemek artıkları veya küçük kalıntılar tarafından tıkanmıştır
Sorun Giderme:
 • Boruların içerisindeki iri gıda artıklarını çıkarın ve püskürtme kollarını suyla (karşı akış prensibi) temizleyin. Arızaları engellemek için kireç artıklarının ve kirlerin temizlenmesinde Finish Bulaşık makinesi Temizleyicisini kullanmanızı öneririz.

Bulaşık makinesinin içerisinde aşırı köpüklenme var.

Tüm bulaşık makinesi deterjanları makinelerin içerisindeki koşullara uygun şekilde üretilmiştir ve içerdikleri maddeler köpüklenme yapmaz ya da çok az köpük üretir.

Olası Neden:
 • Bulaşıklar önceden bulaşık deterjanıyla yıkanmıştır: Bulaşıklar genellikle, sülfür içeren gıda maddeleriyle (örn. yumurta, mayonez) birlikte gümüş veya gümüş alaşımı gibi problemli ürünler ya da klorür içeren gıda artıklarıyla (örn. hardal, ketçap) birlikte paslanmaz çelik ürünler dışında fazla su sarfiyatını önlemek açısından ön yıkamaya tabi tutulmamalıdır.
 • Protein içeren gıdaların neden olduğu ağır kirler: Yumurta, yoğurt, kaymak, süt gibi yüksek oranda protein içeren gıdalar varsa ve yıkama koşulları elverişsizse (yumuşak su, düşük sıcaklık) aşırı köpük oluşumu meydana gelebilir.
 • Makinenin ısıtıcı arızası: Parlatıcı veya kurutucu maddelerde kullanılan yüzey aktif maddeler, 40°C'nin üzerindeki sıcaklıklarda köpük önleme özelliğine sahiptir. Kuruma aynı zamanda farklı bulaşıkların ısıyı tutma özelliğinden de etkilenir.
Sorun Giderme:
 • Eğer bulaşıklar bulaşık deterjanı kullanılarak yıkanmışsa, makineye yerleştirilmeden önce iyice durulanmalıdırlar. Aksi takdirde aşırı köpük oluşabilir ve mekanik temizlik performansını azaltır (köpük, pompanın çalışmasını engeller).
 • Protein içeren yemek artıkları varsa bulaşık makinesini yerleştirmeden önce bunları elle (kağıt havlu) temizlemenizi öneririz. Bulaşıklar genellikle musluk suyuyla durulanmamalıdır.
 • Bulaşık makinesinin arızalı parçalarını değiştirin!

Köpüğü temizlemek için makinenin tabanına 1 ila 3 çorba kaşığı bitkisel yağ ilave etmenizi öneririz.

Deterjan bölmesi kapanmıyor.

Olası Neden:
 • Deterjan bölmesi aşırı doludur veya mekanizması kurumuş ya da dökülmüş deterjan nedeniyle tıkanmıştır.
 • Deterjan bölmesinin kapatma mekanizması arızalıdır
Sorun Giderme:
 • Tablet kullanımı deterjan fazlalığını veya dökülmesini olanaksız kılar.

Su yumuşatıcı bölmesinde tuz olmaması halinde kireç artıkları oluşur mu?

Bir su yumuşatma ünitesi, sadece belirli miktardaki kalsiyum ve magnezyum iyonlarını engelleyebilir. Tuz kullanıldıktan sonra, herhangi bir şekilde ek olarak kalsiyum / magnezyum iyonları tutunamaz ve böylece su herhangi bir değişikliğe uğramadan bulaşık makinesine akar. Böylelikle, su yumuşatma ünitesinde hiçbir şekilde kireç artığı barınmaz.

Bulaşık makinesinin içerisinde lekelenme (genellikle beyaz tabaka) var!

Olası Neden:
 • Birikmiş mineraller ve/veya yemek artıkları: Bulaşık makinesinin içi normal şartlarda kendiliğinden temizlenir. Ancak özellikle de sıklıkla ağır kirli bulaşıkların yıkandığı bazı durumlarda bulaşık makinesinin iç tarafı, uygunsuz yıkama şartlarına (yetersiz deterjan, sert su, vb gibi) bağlı olarak kirlerle kaplanabilir. Bu durum ilerlerse arızalara, püskürtme kollarının engellenmesine, filtre ve giderde tıkanıklıklara neden olabilir.
Sorun Giderme:
 • Mineral (örn. kireç oluşumları) veya organik (örn. yağ) artıklarını temizlemek ve makinenizin sorunsuz olarak çalışmasını garanti altına almak için 1 ila 2 ayda bir Finish Bulaşık Makinesi Temizleyicisini kullanmanızı öneririz.
 • Suyun sertliğini ölçün ve bulaşık makinesinin yumuşatıcı bölmesinin doğru şekilde ayarlandığından emin olun. Sertlik derecesi hakkında şüpheleriniz varsa (örn. su şebekesi) veya azalıp çoğalma meydana geliyorsa maksimum düzeye ayarlayın.
 • Su koşullarının tutarlılığını sürdürmek için düzenli olarak ve yeterli miktarda tuz doldurun.

Bulaşık makinesinin içerisinde sarı – kahverengimsi bir tabaka var!

Olası Neden:
 • Sudaki yüksek oranda demir (demir oksit = kırmızı - kahverengi), sarı ve kahverengimsi bir tabakanın oluşmasına neden olabilir.
Sorun Giderme:
 • Bulaşık makinesinin içerisindeki demir safsızlıklarının oluşması, su girişine özel bir filtre takılarak önlenebilir. Kırmızı - kahverengimsi tabakanın giderilmesi içinse her 1 ila 2 ayda bir düzenli olarak Finish Makine Temizleyicisini kullanmanızı öneririz.

Paslanmaz çelik üzerinde yanardöner bir tabaka var!

Olası Neden:
 • Yanardöner (gökkuşağı efekti) tabaka, karnabahar veya patates gibi sebzelerden kaynaklanan yemek artıklarının neden olduğu çok ince tabakalardır. Tamamen zararsızdırlar. Bu tabakalar ışıkta farklı bir kırılma meydana getirerek, paslanmaz çelik yüzeylerde (tencereler, bulaşık makinesinin iç yüzeyleri vb) bu efekte neden olur.
Sorun Giderme:
 • Gökkuşağı görünümü, paslanmaz çelik yüzeylerden Finish Bulaşık Makinesi Temizleyicisi sayesinde temizlenebilir.

Bulaşık makinesi çalışmıyor

Olası Neden:
 • Makinenin kapağı iyice kapanmamış olabilir.
 • Ana sigorta atmıştır.
 • Cihazın fişi prize takılmamış olabilir.
 • Musluk açılmamıştır.
 • Su tesisatına bağlı hortumun filtresi tıkanmıştır.
Sorun Giderme:
 • Bulaşık makinesinin kapağında bir güvenlik sistemi bulunur. Kapak kilidindeki mikro anahtar, makinenin program başlangıcına kumanda etmektedir. Makinenin çalıştırılabilmesi için kapağın iyice kapatılmış olması gerekir. Ayrıca makine kapağı yıkama sırasında açılırsa program otomatik olarak durur.
 • Ana sigorta atmışsa değiştirilmelidir. Ana sigortanın değiştirilmesine ilişkin talimatlar cihazın kullanım kılavuzunda yer almaktadır. Aksi takdirde üreticinin teknik servis birimiyle iletişim kurulmalıdır.
 • Cihazın fişinin elektrik prizine takılmış olduğundan emin olun.
 • Bulaşık makinesine sürekli su girişini sağlamak için makine programı sırasında musluğun açık olduğundan emin olun.
 • Su hortumlarının birçoğunda, su tesisatındaki iri partiküllerin (örn. kireç artıkları) makineye girerek tıkanmaya neden olmasını önleyici bir filtre bulunur. Tesisat hortumundaki filtre tıkanmışsa temizlenmesi gerekir. Filtre temizliğiyle ilgili talimatlar bulaşık makinesinin kullanım kılavuzunda yer alır.

Bulaşık makinesindeki su tahliye olmuyor

Olası Neden:
 • Tahliye hortumu bükülmüştür.
 • Filtre tertibatında tıkanıklık vardır.
 • Mutfak lavabosunun giderinde tıkanıklık vardır.
Sorun Giderme:
 • Tahliye hortumu bükülmüşse makineye su girişi düzgün şekilde gerçekleşmez. Bu nedenle tahliye hortumunun bir kısmının makinenin tabanından en az 0,5 m yukarıda olmasına dikkat edilmelidir.
 • Filtre sistemi, tıkanmaya karşı düzenli olarak (örneğin haftada bir) kontrol edilmelidir. Filtre sisteminde tıkanmaya neden olabileceklerinden, sofra takımlarındaki daha büyük boyutlu yemek artıkları bulaşık makinesine yerleştirilmeden önce temizlenmelidirler.
 • Mutfak lavabosunun gideri tıkandığı takdirde açılması için musluk tamircisinin çağırılması gerekebilir.

Yıkama sırasında bulaşık makinesinden tıkırtı / çarpma sesleri geliyor.

Olası Neden:
 • Bulaşıklar rafa düzgün olarak yerleştirilmemiştir ve yıkama sırasında birbirleriyle temas ediyor olabilirler.
 • Püskürtme kolu bulaşıklara (örn. Çatal bıçak bölmesine yerleştirilen uzun bir kepçe veya servis kaşığına) çarpıyor.
Sorun Giderme:
 • Suyun tazyikinden ötürü sarsılan bulaşıklar, bardaklar gibi eşyaların yüzeyinde hasara ve çizilmelere neden olabilir. Bulaşıklara zarar gelmemesi için raflar düzgün şekilde yerleştirilmelidir. Farklı gereçlerde bulunan her bir rafa yönelik özel yerleştirme önerileri, üretici tarafından ürün kılavuzunda belirtilmiştir.